Co jest ważne przy wyborze sprzedawcy energii dla firmy

Posiadając doświadczenie w polskiej energetyce zdobywane praktycznie od samego początku czyli uwolnienia rynku widzieliśmy wiele i doświadczyliśmy różnych ofert sprzedawców lub firm energetycznych. Wiemy co należy robić oraz czego unikać. Zdajemy sobie sprawę, że często firmy nie znają się na wszystkich zawiłościach ofert i umów. Często firmy mamione „niską ceną” biorą to jako tylko jedne główne kryterium wyboru. Niestety zazwyczaj to zły wybór. Dlaczego?

Bo np taki sprzedawca sprzedając poniżej cen rynkowych (co często się zdarza) liczy, że akurat ceny spadną i „uda mu się” w przyszłości lepiej kupić energię na giełdzie. I były lata gdzie się tak im udawało ale też był rok 2018 gdzie ceny poszybowały w górę w hurcie o ponad 100zł na 1 MWh i te firmy albo upadły, albo zmieniły warunki na dużo gorsze (spyta się jak to możliwe – prosto miały takie zapisy w umowach więc to zrobiły), albo umowy jednostronnie zerwały (też mogły wg zawartych umów). Spyta się jak to możliwe bo przecież wszyscy oferowali „stałą cenę”? No właśnie „stałą cenę”, wcześniej też „gwarancję najniższej ceny” czyli produkty z nazwą chwytliwą czysto marketingowe z rzeczywistą stałą ceną mające mało wspólnego.

Jak na tym wyszedł klient? Za każdym razem ze sporą stratą bo albo jego warunki zmieniły się na dużo gorsze (mógł mieć realne stałe warunki gdyby wybrał do współpracy odpowiednią firmę od samego początku), albo … firmy te wpadły na sprzedaż rezerwową, która w zależności od OSD jest od 2 do nawet 5 razy droższa od ofert jakie firmy wcześniej miały (oczywiście taka firma chcąc wyjść ze sprzedaży rezerwowej musiała podpisać z kimś innym nową umowę po dużo wyższych cenach rynkowych na ten dzień). Oznacza to straty, straty, straty i jeszcze raz straty dla takiej firmy.

Stąd my zalecamy sprawdzać stabilność sprzedawcy, zapisy w umowach, sprawdzić proponowane wartości dodane i dopiero wtedy negocjować ceny. Oczywiście jako Experts wszystkie te elementy bierzemy na siebie proponując klientom tylko dokładnie sprawdzone pod każdym aspektem firmy i ich rozwiązania. Firmy z nami współpracujące są przed tym zabezpieczone i za te bezpieczeństwo i fachowe doradztwo nas bardzo cenią i polecają innym.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!