Co jest ważne przy wyborze fotowoltaiki

Jeśli fotowoltaika ma służyć na lata to od momentu podjęcia decyzji o zakupie
należy zadbać o najdrobniejsze detale takie jak:

Wybór sprawdzonej i godnej zaufania firmy do wykonania instalacji najlepiej z jak najdłuższym stażem na rynku i możliwie jak największej realizującej instalacje fotowoltaiczne w setkach tysięcy od wielu lat. Dlaczego? To warunki by mieć realną gwarancję na produkt i odpowiednio dobrany sprzęt który wcześniej już się sprawdził wiele razy. Z tych powodów powinno się zrezygnować z usług małych firm powstałych niedawno gdyż wtedy 25 letnia gwarancja na produkt może okazać się iluzoryczna.

Wykonanie audytu opłacalności, który odpowie na pytanie jaki sprzęt jest dla tego konkretnego klienta najbardziej odpowiedni oraz jakie parametry instalacji (np. optymalna wielkość) są dla klienta najlepsze, czyli dobór takiego rozwiązania które najszybciej się zwróci i zarobi dla klienta jak najwięcej. Niezmiernie ważny jest dobór producenta sprzętu gdyż często mało znani producenci (najczęściej sprzedający tani sprzęt) po kilku latach znikają z rynku zostawiając gwarancje bez pokrycia. Ten krok zapewni największą opłacalność inwestycji i bezpieczeństwo zgodnie z założeniami bezawaryjnego działania w latach.

Przygotowanie odpowiedniego rozmieszczenia paneli na wybranej lokalizacji. To powinien wykonywać technik, który uwzględni wymagane odpowiednie odstępy od innych elementów na dachu, możliwe zaciemnienie paneli oraz obliczy dokładny uzysk energii jaki wygeneruje na wybranym sprzęcie dana instalacja.

Następnie w większości przypadków lokalizację fizycznie powinien odwiedzić audytor z wymaganymi uprawnieniami budowlanymi, który określi czy wybrany dach ma odpowiednią nośność czyli czy bezpiecznie można instalację na tym dachu posadowić (to on bierze odpowiedzialność za to). To bardzo często pomijany krok powodujący, że inwestor może się narażać w przyszłości na niepotrzebne problemy.

Pomoc w uzyskaniu finansowania (jeśli nie za gotówkę). Na rynku jest wiele firm udzielających finansowanie lecz nie każda daje możliwie jak najlepsze warunki. Na tym polu duża firma ma większe możliwości (przygotowane specjalnych warunków produktu) dzięki czemu może zaproponować lepsze warunki dla klienta. Również instytucje finansujące nie chcą finansować instalacji montowanych przez przypadkowe firmy gdyż to zwiększa ich ryzyko.

Bezpieczne dostarczenie sprzętu i perfekcyjny montaż. Wydawać by się mogło, że montaż to montaż jednak to tylko pozory. Jeśli coś ma działać 30 lat i dłużej to montaż nie może być wykonany dobrze gdyż musi być perfekcyjny. Np. konektory należy zaciskać specjalnym urządzeniem (a nie tylko ręcznie łączyć) i nawet śruby muszą być odpowiednie a nie najtańsze z pierwszego lepszego marketu. To oczywiście tylko przykłady lecz takich detali jest dużo więcej i to one wpływają na bezpieczeństwo, uzysk energii i trwałość instalacji na długie lata.

Zgłoszenie instalacji do OSD. Ten krok powinien być standardem, który powinien wykonać sprzedawca instalacji fotowoltaicznej gdyż klient zazwyczaj nie zna się na szczegółach jak to wykonać. Inaczej ryzykuje się odrzucanie kolejnych wniosków (znamy przypadki instalacji nie zgłoszonych i nie działających) czyli przedłużanie podłączenia do sieci co oznacza straty dla inwestora.

Załatwienie sytemu rozliczeń nadwyżek (np. umowa odkupu nadwyżek produkowanej energii) i przygotowanie wniosków o dofinansowanie dla klienta indywidualnego (np. Program Mój Prąd). Ten krok prawie zawsze pomijają mniejsi sprzedawcy gdyż „swoje już zarobili” a to wpływa znów na ekonomikę inwestycji dla klienta. Jako jedyni dla naszych instalacji ten krok załatwiamy także dla tych klientów, którzy mają innego sprzedawcę niż lokalne OSD.

Wykonanie audytu dystrybucji i obsługa przez wszystkie lata działania instalacji. Po zamontowaniu fotowoltaiki zmienia się profil energetyczny firmy więc powinno się wykonać audyt dystrybucji by ustawić wszystkie parametry optymalnie i nie przepłacać. Cykliczne sprawdzanie poprawności pracy instalacji fotowoltaicznej po montażu. Wykonując te wszystkie kroki ma się pewność, że instalacja będzie działać lata i przyniesie zakładane zyski.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!