Jaka jest obecnie sytuacja na rynku energii?

Jeszcze rok temu na tym rynku działało wiele sprzedawców.

W 2018r skala podwyżek zaskoczyła wiele firm i Ci co nie zawierali z klientami rzeczywistych umów dla których od razy kontraktowali z góry energię u producentów (uwaga na to potrzebne są spore środki własne o czym mało osób wie) zbankrutowali narażając klientów na sprzedaż rezerwową. Skala tego procederu była porażająca bo ponad 60% sprzedawców energii albo zbankrutowało albo zaprzestało sprzedaży energii w kraju! Najbardziej ucierpiały na tym grupy zakupowe (dziś już sporadycznie występujące) oraz duzi klienci dla których kryterium CCC (cena czyni cuda) było najważniejsze przez co wybierali firmy o małej reputacji i renomie.

Z drugiej strony strony wiele spółek energetycznych skarbu Państwa pozmieniało tak zapisy umów, że w każdej chwili mogą je albo wypowiedzieć albo zmienić ich warunki na lepsze dla siebie. Dziś realnych ofert o STAŁEJ CENIE trzeba szukać ze świecą. Ba wiele takich co twierdzi, że te kryteria spełnia w praktyce nimi nie jest!

Dziś też coraz częściej u konkurencji na rynku spotykamy zapisy przenoszące na klienta koszty bilansowania (dodatkowe koszty gdy zużyje się więcej lub mniej energii w kontrakcie niż ilość zakładana), wprowadzające szacunki (czyli prawie dowolne zasady fakturowania klienta), wprowadzające zabezpieczenia (na ustanowienie hipoteki na nieruchomości), czy też umożliwiające rozwiązanie przez sprzedawcę umowy w praktycznie dowolnej chwili nawet bez podania powodu.

Są też firmy dające umowę np na 5 lat ale warunki cenowe na 2 lat a później? Jakieś warunki znów ładnie marketingowo opisane dla klienta lecz mające napełnić portfel sprzedawcy. W tym miejscu warto się zastanowić czy warto takie zapisy w swojej umowie mieć. Jeśli masz wątpliwości wyślij nam wzór umowy i OWU dowolnej firmy a my bezpłatnie wskażemy na jakie punkty należy uważać i czy jest to realna stała cena czy też nie jest.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!